Wraz z pojawieniem się dziecka, pojawia się także troska. Każda matka martwi się nie tylko o sprawy bieżące związane z opieką nad maluszkiem, a później nad rosnącym dzieckiem, którego wychowanie to coraz nowsze i inne wyzwania. Troską matek jest także przyszłość dziecka. Wykształcenie i utrzymanie dziecka kosztuje, a utrata pracy przez rodzica lub śmierć jednego, a nawet obojga z nich może pokrzyżować plany o wymarzonych studiach. Warto więc odkładać na przyszłość dziecka, nie tylko, aby zapewnić mu łatwiejszy start, ale także, żeby zminimalizować skutki losowych zdarzeń takich jak wypadek czy choroba.

Dlaczego warto oszczędzać na przyszłość dziecka?

Powodów, dla których warto odkładać pewne kwoty na przyszłość dziecka, jest wiele. Wydatków nigdy nie brakuje, a im starsze dziecko, tym większe ma potrzeby. Warto więc odkładać nawet niewielką kwotę, której nasz budżet rodzinny nie odczuje zbyt dotkliwe. Jednym z najczęstszych celów, na jaki odkładają rodzice, są studia. Uczelnie państwowe w Polsce są teoretycznie darmowe jednak podręczniki, pomoce dydaktyczne, korepetycje, wynajem mieszkania w innym nieście czy dojazdy sprawiają, że wysłanie dziecka na studia staje się dużym kosztem. Ponadto dziecko możne chcieć studiować na zagranicznej uczelni wtedy koszty studiowania znacznie wzrastają. Studia zaoczne lub prywatne w Polsce też kosztują.  Tutaj może przydać się wsparcie w postaci oszczędności.

Jeśli nie na studia to oszczędności przydadzą się na start w dorosłe życie np. na wkład na mieszkanie lub dom, na rozpoczęcie własnego biznesu Czy choćby na ślub, czy wymarzoną podróż lub samochód. Pewna kwota zawsze się przyda.

Także gdyby dziecko uległo wypadkowi, pieniądze zgromadzone na przyszłość mogą przydać się na leczenie czy rehabilitację. Warto więc tak rozplanować domowy budżet, aby co miesiąc odkładać pewną kwotę na przyszłość.

Jaka forma oszczędzania na przyszłość dziecka jest najlepsza?

Bardzo dobrym sposobem oszczędzania na przyszłość dziecka jest ubezpieczenie  oszczędnościowe dla dziecka z ubezpieczeniem na życie. To gwarancja, że pieniądze będą wypłacone nie zależnie od okoliczności.

Ubezpieczenia na  życie z formą oszczędzania gwarantują, że pieniądze zostaną wypłacone w potrzebnym momencie. Niektóre gwarantują otrzymanie premii lub waloryzację składki, powodująca, że skutki inflacji są mniej dotkliwe.

Ubezpieczenie na życie dziecka, często zawiera umowy dodatkowe, powodujące, że w razie choroby, trwałej niezdolności do pracy lub śmierci rodzica składki na ubezpieczenie są nadal opłacane do końca trwania umowy.

Ubezpieczenia gwarantują elastyczność- to rodzice decydują, jak długo chcą oszczędzać. Minimalny okres to jednak często dziesięć lat. Maksymalny najczęściej następuje wraz z pierwszą rocznicą zawarcia umowy ubezpieczenia po osiągnięciu przez dziecko 25 lat.

W końcu to rodzice decydują kiedy zaoszczędzone pieniądze mają być wypłacone. Wypłata może nastąpić jednorazowo lub w określonej liczbie rat. Ponadto pieniądze otrzymywane pod koniec okresu ubezpieczenia nie podlegają 19% podatkowi od dochodów kapitałowych.

Warto więc przemyśleć taką formę oszczędzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.